or
The freshman and sophomore classes at Rockport High School are decorating floats for homecoming. The freshmen have already spent $50 on their float, plus they need to buy floral sheeting that costs $16 per roll. The sophomores, who have spent $100 so far on theirs, still need to purchase vinyl grass at $14 per roll. Both classes plan to buy the same number of rolls, since they have the same area to cover. By coincidence, the two floats will have the same total cost in the end. How many rolls will each class be buying?
Write a system of equations, graph them, and type the solution.