erateus
contestada

Tracey is shopping for candy for her party and needs lollipops and gummy bears for a display she is making. Lollipops are $1 per pound and gummy bears are $0.75 per pound. She knows she wants to spend exactly $15 on candy. If she spent $6 on lollipops, which of the following is the number of pounds of gummy bears she purchased?