A company has beginning inventory of 10 units at a cost of $10 each on February 1. On February 3, it purchases 20 units at $12 each. 12 units are sold on February 5. Using the FIFO periodic inventory method, what is the cost of the 12 units that are sold?
a) $120
b) $124
c) $128
d) $130
e )$140

Respuesta :

Answer:

b) $124

Explanation:

FIFO means first in, first out. Under this principle, goods that were purchased or produced earlier will be the first ones on sale.

The value of the goods sold in our case will be as follows.

The first ten items   @ $10: 10X10 =$100

Two items to make   12@ $12: 2x12=$24

 

Total cost: $100+$24= $124