Respuesta :

4 / 0.80 = 12 / x...cross multiply
4x = 0.80 * 12
4x = 9.6
x = 9.6 / 4
x = 2.4.....12 apples cost $ 2.40
4 x3 =12 so 0.80 x 3 = 2.4]