Cost standards for one unit of product no. C1895: Direct material 3 pounds at $2.60 per pound $ 7.80 Direct labor 5 hours at $7.40 per hour 37.00 Actual results: Units produced 8,200 units Direct material purchased 26,900 pounds at $2.80 $ 75,320 Direct material used 24,300 pounds at $2.80 68,040 Direct labor 41,400 hours at $7.20 298,080 Assume that the company computes variances at the earliest point in time. The standard hours allowed for the work performed are: