emmett is ordering a frozen yogurt sundae. one scoop of regular yogurt cost $3.25 , then plans on adding toppings to it. each fruit topping cost $1.25 and each candy topping cost $0.75. Write an equation that represents the cost of one frozen yogurt sundae.

Respuesta :

Answer:

$3.25x + $1.25x + $0.75x

Step-by-step explanation:

So your total is $3.25 where you put x equals the amount of scoops, then for the next one x represents the total amount of fruit toppings which you would multiply to $1.25 (because that's per every fruit topping) to get your amount. Same thing for the candy toppings, x represents the total amount of candy toppings then multiplied by $0.75 to get your answer.

Otras preguntas