Sarah paid $42.75 for 12 pounds of meat. What is the unit rate that she paid?

A: Sarah paid $0.28 for 1 pound of meat.
B: Sarah paid $9.29 for 2 pounds of meat.
C: Sarah paid $0.56 for 2 pounds of meat.
D: Sarah paid $3.56 for 1 pound of meat.

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  D:  Sarah paid $3.56 for 1 pound of meat.

Step-by-step explanation:

The cost per pound is found by dividing the cost by the number of pounds:

  $42.75/(12 lb) = $3.5625/lb ≈ $3.56/lb . . . matches D