Mr. Salvatore mixed nuts that cost $3.90
per pound with nuts that cost $4.30 per
pound. He now has a mixture of 50 pounds
of nuts that costs $4.20 per pound. How
many pounds of each type of nuts did he
use? Set up a system and solve

Respuesta :

Answer:

(20) 3.90's and (30) 4.30's

Step-by-step explanation: