Janet bought a bracelet for herself and three friends. The total cost was 18 dollars. Write an equation to find the
cost of one bracelet and list how much one cost.

A 4c = 18; $4.50 per bracelet
B 3c = 18; $6.00 per bracelet
C
= 18; $4.50 per bracelet
D
= 18; $6.00 per bracelet

Respuesta :

Answer:

she paid 4.50 per bracelet  A

Step-by-step explanation:

Answer:

A) 4c = 18; $4.50 per bracelet

Step-by-step explanation:

By dividing 18 by 4 we find the cost of each bracelet.