boxes of fruit snacks are on sale at the grocery store. the boxes are the same size. what is the unit rate for each kind? 3 boxes for $5 and 4 boxes for $6

Respuesta :

3/5=0.6
0.6 boxes per dollar

4/6=0.666667
0.67 boxes per dollar

Answer:

$1.67 and $1.50

Step-by-step explanation:

Boxes of fruit snacks are on sale at the grocery store.

The boxes are the same size. So the unit rate for each kind.

3 boxes for $5

unit rate = [tex]\frac{5}{3}[/tex]

each box   = $1.67

4 boxes for $6

unit rate = [tex]\frac{6}{4}[/tex]

each box  =  $1.50