1. You buy rice at $0.71 a pound. One batch of fried rice requires 6.5 pounds of rice. How much does the rice for one batch cost? Round to the nearest cent

Respuesta :

Answer:

4.615 $

Explanation:

it costs

6.5 × 0.71 = 4.615 $

hope that helps