Floretta is out grocery shopping. She buys 7 pounds of bananas for $3.50. What is the unit rate for the bananas in $ ? pound Your answer must be in decimal form. ​

Respuesta :

9514 1404 393

Answer:

  $0.50 per pound

Step-by-step explanation:

To find cost per pound, divide cost by the corresponding number of pounds.

  $3.50/(7 lb) = $0.50/lb

The unit rate for bananas is $0.50 per pound.