At a grocery store blueberries come package an 8 ounce containers for $2.80 at a farmers market blueberries cost $4.20 for 14 ounces there are 16 ounces in 1 pound which statement accurately compares the cost of blueberries

Respuesta :

grocery store : 2.80/8 = 0.35....so they cost 35 cents per oz

farmers market : 4.20/14 = 0.30...so they cost 30 cents per oz

the better deal would be to buy them at the farmers market because they cost 5 cents less per oz.