Respuesta :

we all need help

skl work is literally stressful

Answer:

Q1) 1kg=$0.55

Q2)69.7km =1h

Step-by-step explanation:

Q1)

6kg=$3.30 Cross Multiply

1kg=x

6x÷6 = 3.30÷6

x= $0.55

Q2) 488km = 7h Cross Multiply

xkm = 1h

7x÷7 =488÷7

x= 69.7km