divadelgado
divadelgado
27-01-2022
Mathematics
contestada
Can someone plz help me? <3
Respuesta :
noobinspace07
noobinspace07
27-01-2022
Since they bought 36 jackets for the cost of 1,116, then we can make an equation with c.
36*c = 1116
Now to find the cost of each jacket, we can divide 36 on both sides.
c = 1116/36
It is the third option. Hope this helps
Answer Link
torressalazar8585
torressalazar8585
27-01-2022
1,116 divided by 36 = c
C=31
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 47+ )
Otras preguntas
Which of the following is an example of a renewable resource? A. oil B. coal C. forests D. natural gas
A gallon of stain can cover a square deck with the area of 300 square feet about how long is each side of the deck round your answer to the nearest foot
which type of mountain forms because of divergent plate boundary?
Tone in writing is A. your attitude toward your subject. B. the feeling that you give the reader. C. your personality as revealed through your word choice. D
Joe is going to travel to Dallas. He lives 360 miles away and can average 60 miles per hour. Write a linear model that represents Joe's distance from Dallas, d(
there are 1,920 fence post used in a 12 kilometer stretch of a fence.How many fence post are used in 1 kilometer of fence
What gave the Kingdom of Ghana a military advantage over its neighbors?
rewrite 1/x^-3/6 in simplest radical form. show each step of your process
how does making models help scientists observe?
European rulers encouraged rivalries between settlers for goods and land which continued the tensions from the ________________. a. Fur Trade c. The Revolution