A grocer combined peanuts
that cost $5.20/lb with walnuts
that cost $6.40/lb. How many
pounds of each were used to
make a 45 pound mixture that
cost $6/lb?

Respuesta :

Answer:

Walnuts: 15 pounds

Peanuts: 30 pounds

Step-by-step explanation:

5.2x + 6.4y = 270

x + y = 45