Respuesta :

1) If a 4 pack costs $ 0.36 to find the unit price we can set a proportion, and then cross multiply

4 marbles --------------------- 0.36

1 marble ------------------------ x

[tex]\frac{4}{1}=\frac{0.36}{x}[/tex]

4x=0.36 Divide both sides by 4

x= 0.09

So, the unit price is $0.09 per marble