Respuesta :

what is the unit rate for each size of peanut butter? family size 40 oz price 7.60​

we know that

To find out the unit rate, divide the total price by the total weight

so

$7.60/40 oz=$0.19 per oz

therefore

the unit rate is $0.19 per oz