Respuesta :

Given,

The cost of three snacks packs is $4.89.

The cost of three snacks pack is equal.

Consider,

The cost of each snacks pack is x.

Now,

According to the question,

[tex]\begin{gathered} \text{Sum of three snacks pack=\$4.89} \\ x+x+x=4.89 \\ 3x=4.89 \end{gathered}[/tex]

Simplifying the equation then,

[tex]\begin{gathered} x=\frac{4.89}{3} \\ x=1.63 \end{gathered}[/tex]

Hence, the cost of 1 snack pack is $1.63.