Respuesta :

Let x represent the price per ounce.

From the information given,

A 64 ounce of VA splash at Walmart costs $2.28. Thus, we have the following equations.

64 ounce = 2.28

1 ounce = x

By crossmultiplying, we have

x * 64 = 2.28 * 1

64x = 2.28

Dividing both sides of the equation by 64, we have

64x/64 = 2.28/64

x = 0.035625

Rounding to the nearest hundredth,