Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce he is choosing between the two brands shown explain how Jacob can determine which is the better value. Brand A is: 8 oz ($2.99) Brand B is : 16 oz ($4.99)

Respuesta :

We know that he needs 48 oz of tomatoes.

Let be "x" the cost in dollars of 48 ounces of Brand A.

We know tha 8 ounces cost $2.99 in Brand A, so we can set up the following proportion:

[tex]\frac{2.99}{8}=\frac{x}{48}[/tex]

Now we must solve for "x":

[tex]\begin{gathered} (48)(\frac{2.99}{8})=x \\ x=17.94 \end{gathered}[/tex]

Let be "y" the cost in dollars of 48 ounces of Brand B.

We know that 16 ounces cost $4.99 in Brand B, so we can set up the following proportion:

[tex]\frac{4.99}{16}=\frac{y}{48}[/tex]

Solving for "y", we get:

[tex]\begin{gathered} (48)(\frac{4.99}{16})=y \\ y=14.97 \end{gathered}[/tex]

Therefore, as you can see, if he chooses Brand A,he'd pay $17.94 and if he chooses Brand B, he'd pay $14.97. So you can conclude that the better value is: Brand B.