Respuesta :

To find the unit rate we need to divide the the total cost of the bars by the number of bars bought. On this case we have:

[tex]\text{rate}=\frac{18}{12}=1.5\text{ \$ per bars}[/tex]

On this case each bar costs $ 1.5