The baker pays $0.80 per pound for sugar and $1.25 per pound for butter. Write an expression that shows how much the baker will spend if he buys 6 pounds of butter and 20 pounds of sugar.

Respuesta :

Answer:

$0.80x + $1.25y = z

Step-by-step explanation:

the total money spent if the Baker bought 6 pounds of butter and 20 pounds of sugar would be $23.50.