Will give medal and fan for this! The grocery store sells dates for $4.00 a pound and pomegranates for $2.75 a pound. Choose an equation in standard form for the weights of dates (D) and pomegranates (P) that a customer could buy with $12 A.) 4p + 2.75d = 12 B.) 4d = 2.75p +12 C.) 4d + 2.75p = 12 D.) 4 + 2.75 = d